Narty na Dolnym Śląsku

 

Bieg Gwarków jest imprezą masową popularyzującą sport zimowy wśród szerokiej rzeszy społeczeństwa. Jest ogólnie dostępny dla uczestników w różnym wieku - od najmłodszych do najstarszych.

Odbywa się corocznie w pobliżu Wałbrzycha niedaleko od schroniska „Andrzejówka” w Rybnicy Leśnej. Trasy wyścigów posiadają długość 1, 5 ,10, 20 km. 26 lutego 1976 roku pierwszy taki bieg zapoczątkował następne, które ze względu na dużą popularność odbywają się nadal .

 

Organizatorem Biegu Gwarków jest Wałbrzyski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Przez pewien okres czasu organizator dysponował bardzo skromnymi finansami, które powodowały niemożność nadania odpowiedniej rangi tym zawodom. Obecnie impreza ta zaczyna odzyskiwać dawne znaczenie.

Aby wystartować w takim biegu nie potrzebne są specjalne formalności, trzeba posiadać narty i przyjechać do schroniska „Andrzejówka” w dniu zawodów. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, aby brać udział w zawodach, może kibicować startującym i w ten sposób spędzić czas we wspaniałej atmosferze widowiska sportowego. Malownicze otoczenie gór , piękne śnieżne pejzaże dostarcza nam niezapomnianych wrażeń.

W ostatnim, tegorocznym Biegu Gwarków wzięło udział ponad 700 narciarzy, co dowodzi o powrocie rangi tych zawodów i jego atrakcyjności wśród społeczeństwa, a także wzroście zainteresowaniem aktywnymi formami wypoczynku. Organizatorzy imprezy zapewniają również szereg innych atrakcji, a miłośnicy turystyki mogą także udać się na wędrówkę po pięknych okolicach.