Sporty zimowe na Dolnym Śląsku

Oprócz narciarstwa zjazdowego czy biegowego Dolny Śląsk może zaoferować również takie ośrodki, w których można uprawiać inne rodzaje sportów zimowych.

Snowboard jest to taki rodzaj sportu, który polega na jeździe na desce snowboardowej. Połączony jest z wykonywaniem podczas jazdy różnych ewolucji, a czasami nawet skoków. W 1965 roku wymyślił ją Sherman Poppen. W tej dyscyplinie powstało wiele konkurencji jak: slalom , slalom podwójny, slopestyle, half-pipe, big air, boardercross, styl Alpejski, Freeride, Freestyle, Jibbing, Snowcross. Pierwsze mistrzostwa świata w tej dyscyplinie odbyły się w styczniu 1996 roku w Lienzu, w 1997 r., a następne już co dwa lata

 

Dolny Śląsk również organizuje imprezy snowboardowe. W Zieleńcu odbywają się Mistrzostwa Polski Instruktorów Snowboardu. Zawody trwają dwa dni, a instruktorzy walczą w tym czasie o tytuł Mistrza Polski. W Zieleńcu znajduje się Akademia Snowboardu, która prowadzi naukę jazdy na desce, można tutaj również skorzystać z rezerwacji sprzętu snowboardowego. Warunki jazdy są świetne, a stoki są dodatkowo sztucznie naśnieżane, dzięki czemu pokrywa śnieżna osiąga odpowiednia wysokość.

W Jeleniej Górze organizowane są mistrzostwa Dolnego Śląska w narciarstwie alpejskim i w snowboardzie, szczególnie popularne wśród młodzieży.

W Karpaczu znajduje się szkoła narciarstwa i snowboardu. Posiada ona licencje Polskiego Związku Narciarstwa PZN oraz Polskiego Związku Snowboardu PZS. Zatrudnia wykwalifikowana kadrę instruktorów. Szkoła uczy także dzieci już od 4 lat.

Sokołowsko ma również dla amatorów tego sportu propozycje szkoleniowe i zjazdowe . Zapewnia również noclegi.

Miłośnicy tego rodzaju sportu znajdą na pewno swoje miejsce na Dolnym Śląsku.